ana sayfa | site haritası
Hakkımızda Ürünler Servis SSS İletişim English  

Hakkımızda

Kurucumuz: Suat Karaosman  1890-1972
Kurucumuz: Suat Karaosman 1890-1972
1960 lı yıllar
1960 lı yıllar
1913 yılında, Türkiye'nin ilk modern anlamda işadamlarından Karaosmanzade Suat Bey tarafından "Suat Karaosman Ticarethanesi" adıyla kurulmuştur. O yıllarda Romanya petrolleri, Almanya kömürleri gibi maddelerin ithalatıyla uğraşan kuruluş, Cumhuriyetin ilanından sonra, taşıt araçları sektörüne yönelerek Mercedes-Benz, Bosch gibi kuruluşların Türkiye mümessilliğini yüklenmiştir.

Türkiye'ye ilk dizel motorlu aracı ithal etmiş olmanın kıvancıyla, belirli bir tarihten sonra tescilli isminde daima "Dizel" kelimesine yer veren şirket, 1930 lu yıllarda İngiltere de Bosch lisansı ile imalata geçen C.A.V. ve LUCAS firmalarının mümessilliklerini de Suat Bey'in şahsi dostu olan (sakallı) Robert Bosch'un delaletiyle almış; 2. dünya savaşı sonunda yerle bir olan Almanya ile iş yapmak olanağı kalmadığından, bundan sonra da Bryce, Girling, Smiths Industries gibi şirketlerin de mümessillik - distribütörlük portföyüne eklenmesiyle, daha ziyade İngiliz otomotiv mamullerine yönelmiştir.

Suat Bey'in şahsi deniz merakından doğan bir iş konusu da, bu yıllardan, fabrikanın Fransa'da Renault tarafından satın alınmasına ve sonra da kapanmasına kadar yüklendiği, ünlü Couach deniz motorlarının Türkiye mümessilliğidir.

23/12/1972 tarihinde, Suat Karaosman'ın vefatından sonra , aile bireyleri, SUAT KARAOSMAN-DİZEL Tic. Ve San. Ltd. Şti. olarak şirketi yeniden yapılandırmış ve Türkiye'de otomotiv sanayiinin büyük sermaye guruplarına kaymasına paralel olarak deniz teknik malzemesi pazarına yönelmiştir.

Bu tarihten sonra, ITT JABSCO, Rule Industries, Flojet, Ultraflex, DHR gibi gurupların Türkiye genel distribütörlüğünü yürüten şirket, bu üreticilerin deniz dışında, özel endüstriyel alanlara uygulanmak üzere tasarlanmış ürünlerini de ithal etmeye ve pazarlamaya başlamıştır.

Şirket, Kasım 2015 tarihinde, tür değişikliğine tabi tutularak Anonim Şirket haline dönüştürülmüştür.

2000 senesi
2000 senesi
Copyright © 2003 Suat Karaosman - Dizel Ticaret ve Sanayi A.Ş.